Słowem wstępu, prowadzę indywidualne warsztaty fotografii, jako fotograf ślubny Łódź, poprawiające wydajność pracy, od momentu wyboru sprzętu fotograficznego do wysyłki zdjęć do klienta Poniżej kilka tipów ode mnie które pomogą wam w pracy na komputerach przenośnych, ja bezpośrednio będę się odnosił do pracy w środowisku Mac ale łatwo to przełożycie na windę 😉

Witajcie moi drodzy, zaczynamy! Opowiem wam trochę o zwiększeniu wydajności Adobe Lightroom Classic.
LR jest to program do obróbki zdjęć, wywoływania Rawów, który lubi się zamulać ;). Podstawą to nie importowanie całych materiałów np ślubnych, jeśli wykonujecie reportaż ślubny i zrobicie na nim 5000 zdjęć czy 8000, to warto wykonać selekcję w zewnętrznym programie, najlepiej też na zewnętrznym dysku ssd, polecam osobiście Samsung T7 Shield 2TB —> KLIK. Bardzo wydajny dysk o szybkości zapisu i odczytu 1000 mb/s pozwoli przeglądać zdjęcia np w ACDsee —–> KLIK, praktycznie tak samo szybko jak na waszym laptopie.
Na indywidualne warsztaty fotograficzne zapraszam i tam pokazuje w jaki sposób wykonuję selekcję zdjęć, niemniej docelowo warto mieć około 20% wybranych zdjęć więcej, na jakąś podmiankę. Ja po selekcji wrzucam to 1 opcja, pliki do folderu „01.01.2023 X i Y wybrane”, zaś ten folder kopiuje o ile mam dużo miejsca na Macu do folderu 2023 KOMERCYJNE – 001 STYCZEŃ. To dalej importuje do LR, wtedy, mam ze sobą pełnowartościowe pliki i mogę pracować wszędzie na całym świecie, eksportować dla klientów bardzo wysokiej rozdzielczości pliki do druku wielkoformatowego ale też tworzyć treści do internetu. ZAWSZE MAM WŁĄCZONĄ FUNKCJĘ, „Pozostaw włączoną funkcje zapisu XMP”. Wtedy zmiany dokonane w plikach w programie Lightroom Classic — na przykład zmiana ekspozycji czy kontrastu — są zapisywane razem ze zdjęciem w folderze który importowaliście. Oznacza to że jeśli kopiujecie ten folder na dysk zewnętrzny i odpalicie na innym kompie wasze zmiany będą widoczne 🙂 To backup waszej „obróbki”.

Jako fotograf ślubny by oszczędzić miejsce na dysku laptopa możecie importować zdjęcia do Lr znajdujące się na dysku zewnętrznym zaznaczając opcję „Built Smart Prieviews”. W ten sposób LR tworzy maleńkie pliki dng w których zaszyty jest XMP. Oznacza to że pracujecie na plikach mini kopiach 2560 px o wadze 1 mb ;). Odpinacie dysk zewnętrzny i obrabiacie materiał. Gdy chcecie eksportować to do 2560 px robicie to bez podpinania dysku zewnetrznego, zaś jeśli chcecie eksportować pliki w pełnej rozdzielczości to po podpięciu dysku 🙂
Co to daje? LR szybciej ale tylko trochę szybciej śmiga zaś materiał 500 zdjęć zamiast np 20 GB zajmuje 500 mb :D. Minusem jest podgląd w zbliżeniu, ja pracuje na aparatach o rozdzielczości 8256 px a podgląd smartów jest znacznie mniejszy, zatem edycja dokładna jest trudniejsza. Drugi minus, nie możecie przenieść zdjęcia do PSa bo nie macie pełnej rozdziałki.

Ja 90% zdjęć mam eksportowanych, ale te „WYBRANE”, jeśli zatem mam 30 reportaży na sezon ślubnych po 15-20 gb, to maksymalnie zajmuje mi to 600 gb 😉 Więc bez problemu trzymam cały sezon zdjęcia 🙂

Ok idąc dalej, użyj polecenia „ZWIĘKSZ ROZMIAR PAMIĘCI PODRĘCZNEJ PROGRAMU CAMERA RAW”.

  • Wybierz opcję Lightroom Classic > Preferencje (Mac OS) lub Edytuj > Preferencje (Windows).

  • Kliknij kartę Obsługa plików.

  • W obszarze Ustawienia pamięci podręcznej Camera Raw poeksperymentuj z ustawieniem wartości. Maksymalny rozmiar na 10,0 GB lub więcej.

Ja sam eksport wykonuje dwa razy, zdjęcia wywołuję w małej rozdzielczości 2048 px zapisane mocno skompresowane i oglądam je na dużym skalibrowanym monitorze Benq 32 SW.
Po jednej stronie mam otwarty „gotowy” plik a po drugiej stronie ekranu LR, w ten sposób dokonuje ostatecznych poprawek i finalnie wykonuje eksport w pełnej rozdzielczości.

Oczywiście możecie pracować w swój sposób, mnie wybranie 500 zdjeć z 5000 zajmuje około 60 min. Sama obróbka materiału bez maskowania to max 120 min. Oczywiście teraz nowe opcje maskowania same nas skłaniają do nowych poprawek, pamietajcie im lepiej robicie zdjęcia tym mniej siedzicie przy obróbce 😉

Finalnie jeśli macie pytania walcie śmiało, przez zakładkę „KONTAKT”, lub IG www.instagram.com/rafalkalabinski.pl, zapraszam wszystkich na indywidualne warsztaty fotografii ślubnej i indywidualne warsztaty fotograficzne, w których opowiem wam jak najwydajniej pracować, jak tworzyć piękne reportaże ślubne, czym i dlaczego fotografować, czy są momenty że nic się nie dzieje….

Pozdrawiam

Rafał Kalabiński

www.rafalkalabinski.pl

Fotograf ślubny łódź

Fotograf ślubny łódźFotograf ślubny łódź